مثبت اندیشی(تکنولوژی فکر) قسمت اول

2 4,379

“آری به گونه ای دیگر هم می توان زندگی کرد”

مثبت اندیشی(تکنولوژی فکر)

“آری به گونه­ ای دیگر هم می­ توان اندیشید”. کیفیت زندگی ما را کیفیت اندیشه­ های ما تعیین می­ کند. ما منتظر هیچ چیر نمی ­مانیم، خود اقدام می­کنیم و خود می ­آفرینیم. زندگی موهبت خداوند به ما انسانهاست و ما به این دنیا آمده ­ایم تا لحظه لحظه­ های زندگی را با معاشقه با خداوند و استفاده از مواهب بیکران، پاک و مطهرّ او لذت ببریم و زیبا زندگی کنیم.

اما نکته اساسی اینجاست که رگه­ های توفیقات در زندگی ما را، باورهای ما کشف و اندیشه­ های تلاش­ آفرین و خلاقانه ی ما استخراج می­ کنند. زندگی پُر از فرصتها و فقط فرصت هاست، فرصت های که با آموخته­ های تکنولوژی فکر آنها را تبدیل به ثروت می­ کنیم.

شرح دو نکته در همین ابتدای بحث ضروری است. نخست اینکه در سراسر این نوشتار هر جا سخن از ثروت و ثروت آفرینی می کنیم، منظور ما بارور نمودن تمام استعدادهای درونی خودمان و تجسم و عینیت یافتن تمامی مواهب خداوندی و در زندگی ماست. در این منطق و ادبیات، معنویت و لحظه لحظه های معاشقه و مصاحبت با خداوند، ثروت است، همان گونه که توفیق کسب یک رتبه تحصیلی ثروت محسوب می شود و زیستن با یک همسر و همراه همدل و همزبان همانقدر ثروتمندی می باشد که کارآفرینی و خلق ثروت مادی برای خود و دیگران توفیق ثروت آفرینی حساب می شود.

نکته دوم اینکه “ما همه جا صحبت از ما” می­کنیم. یعنی خرد جمعی، اندیشه ورزی با هم، اقدام تیمی و باور داریم که تنها راه پیشرفت ما و ایران عزیزمان ایجاد تحول و تغییر به سمت تکامل و تعالی در رفتار ما فرد فرد مردم ایران است. اما ما چگونه می­توانیم سرنوشت خود را تغییر دهیم؟ یعنی چگونه عمل کنیم تا سرنوشت خود را تغییر دهیم؟ شیوه آن در طول همه ی مباحث بیان خواهد شد اما روش تحقیق کوتاه و آنی آن بدین شرح است:

1- با اندیشیدن و باز اندیشی دائم:

با خود می­اندیشیم، با هم­نشینانِ خردورز خود مشورت می­کنیم و در اندیشه­های بکر و ناب دیگران غور و اندیشه­ورزی می­نماییم. نقشه راه ترسیم می­کنیم. هدف تبیین می­نماییم، توان کل­نگری و کلان اندیشی در کنار روزمره­گی­ها را نهادینه می­کنیم، دارای برنامه ی مکتوب 25 ساله و برنامه­های 5 ساله و سالانه می­شویم. اما همه ی این اندیشه­ها و اندیشیدن­های روش­مند و هدف­مند و مکتوب، ریشه در نظام باورهای ما دارد و از نحوه مواجه با ضمیرناخودآگاه­مان سرچشمه می­گیرد که در جای دیگری به آن پرداخته و به تفضیل درباره آن سخن خواهیم گفت.

تلاش، تلاش و تلاش

2- ما تلاش می­کنیم اقدام کنیم. اما تلاشی روش­مند، هدف­مند و باورمند. خیلی هم تلاش می­کنیم. از لودگی و تنبلی و خواب آلودگی و خیال­بافی و توهم و تصور بی اقدام و از آرزوها چیزی زاده نمی­شود تا خلاقیتی به نوآوری و ابتکاری به عمل منجر نشود در مرحله خطورات و گذرهای ذهنی می­ماند.

3- توکل: ما توکل می­کنیم زیرا خداوند دوستار متوکلین است[1]. توکلی باورمند و مبتنی بر دو باور مبنایی و زیربنایی؛ اول اینکه یقین داریم، نظام کائنات و عالم هستی در ذات خود به گونه­ای برنامه ریزی و منتظم گشته است که هر تلاش هدف­مند، باورمند، روش­مند، صادقانه و همراستای با اهداف کلان خود را ارج می نهد و در این بخش هیچ تفاوتی بین رنگ پوست تلاش­گران، قد و شکل کوشش کنندگان و سرزمین مادری آنها قائل نیست. دوم اینکه از سویدای دل و با تمامِ ذّراتِ وجودمان باور داریم که هر روز خداوند در حال خدایی کردن است. ” هر که در آسمانها و زمین است از او درخواست مى‏کند هر زمان او در کارى است “[2] و همه در زمین و آسمان از او می­خواهند و از او می­طلبند. او نیز رحمت و بخشایش و مددرسانی و دفاع و هدایت و حمایتِ ما و همه مومنان و باورمندان به خویش را به عهده گرفته است. ” و کسانى که در راه ما کوشیده‏اند به یقین راه‏هاى خود را بر آنان مى‏نماییم و در حقیقت‏خدا با نیکوکاران است”[3] و ” خداوند از کسانی که ایمان آورده‌اند دفاع می‌کند؛ خداوند هیچ خیانتکار ناسپاسی را دوست ندارد” [4] ” و هر کس از خدا پروا کند، برای او راه بیرون شدنی قرار می­دهد. و از جایی که حسابش را نمی­کند به او روزی می­رساند” [5]

بخش دوم:

4- توسل: ما توسل می­جویم، توسل جویی و امکان استغاثه و فریادخواهی و مددطلبی از اولیا و دوستان و نزدیکان خدا که واسطه فیض او و دلیل، شاهد و حجت او بر همه اهل زمین و آسمان هستند، اختصاصی ما شیعیان علی­ابن ابیطالب(ع) و ارادتمندان بانوی دو عالم فاطمه زهرا(س) و متوسلان به فرزندان ایشان و بویژه برای ما ایرانیان توسل و حاجت طلبی و طلبِ مدد و یاری جستن از محضرِ مقدسِ علی ابن موسی الرضا(ع) است و با تمام وجود باور داریم که کسی که پشتیبانی چون ایشان دارد، قدرت­مند است و مسلح و مسلط­تر از آنی عمل می­کند که برای دیگران، یعنی” غیرِ متوسلان” قابل تصور هم نیست.

دومین چشمه سار مدد جویی و کمک خواهی و توسل به انبیا عظام و اولیای گرام الهی از مسیر اندیشه ورزی در آثار مکتوب و سیره عملی دعاها و مناجات های به ارث مانده از ایشان است که خود گنجِ بی بدیل و معدنِ بی نظیری را تشکیل می دهد، که شرح شایسته آن در این مقال نمی گنجد و ما در کتاب “دعا و نیایش” و در سلسله مقالات شرح دعای جوشن کبیر، دعای عارفانه عرفه و مدل مدیریتی مبتنی بر مناجات مکارم الاخلاق اندکی آنها را شکافته ایم.

5- تجسم: تجسم خلاق یکی دیگر از رازهای صید گوهر توفیق است که بر مبنای بیان روانشناسان هر چه ما با جزئیات بیشتری اهداف خود را تصویرگری و تجسم ذهنی نمائیم و خود را بیشتر در شرایط زمانی و مکانی تحقق آنها تصور کنیم، زودتر و بهتر به اهداف مان خواهیم رسید. در صورت استمرار دائمی، این تجسم خلاق خود منشاء انگیزش بیشتر برای اقدام و عمل می­شود و تجربه های شخصی یکایک ما هم همین معنا را تائید می­نماید. در آینده این ابزار قدرتمند یعنی تجسم خلاق را با جزئیات بیشتری شرح خواهیم داد.

6- تمرکز: تمرکز دیگر اهرم قدرتمند دستیابی به اهداف می­باشد. تمرکز چیست؟ تمرکز حاصل تجمع و جهت دهی همه ی تلاش ها و کوشش ها برای تحقق یک هدف است. تمرکز به نوبه خود محصول وقوف، آگاهی و حضور پیوسته ی ما نزدِ خودمان و نزدِ اعمال و اقدامات مان می­باشد. آنانکه این ابزار در وجودشان نهادینه و کارآمده شده است به مرحله ای می رسند که حتی بر اعمال خنثی و حتی به ظاهر غیرارادی خود نظیر جویدن لقمه های غذا و یا دفعات تنفس و ضربان قلب و عملکرد کلیه ها و کبدشان تمرکز، آگاهی و حضور ارادی و معناداری دارند.

تمرکز بر اهداف و مداومت بر مرور روزانه آنها سبب می شود که ما حتی کارهای روزمره و پیش پا افتاده و تکراری خود را هم در خدمت تحقق هدف های بلند و متعالی زندگی خود ببینیم و هیچ نوع هرزروی و اتلاف انرژی، زمان و هزینه­ای را شاهد نباشیم.

7- توازن: هفتیمن و آخرین و مهمترین عنصر و اهرم در دستیابی سریع، صحیح، دقیق و با کیفیت به اهداف ما توازن می باشد. توازن و تعادل راز بقای هستی و سّرِ استمرارِ کائنات است. جهان آفرینش به گونه ای خلق و مهندسی شده است که برخوردار از نظمی سیستمی و سامانی فرآیندی و پویایی ای دائمی دارد و همه ی این دوام، بقا و پایداری خود را مرهون این عنصر توازن و تعادل می باشد.

ما اگر در جستجوی گوهر بی­همتای توفیق می باشیم که قطعاً می باشیم، راهی جز کمک جستن و یاری طلبیدن و توسل روزانه به عنصر، اهرم و ریسمان محکم توازن نداریم.

توازن بین زندگی شخصی، زندگی خانوادگی، زندگی حرفه ای و زندگی اجتماعی مهمترین توازن ها می باشد. رشد سرطانی، ناهماهنگ و ناموزون در هر یک از چهار ساحت، چهار جنبه و چهار بُعد اصلی زندگی و همه ی زیر سیستم های آن، به مثابه و معنی شکست و عدم توفیق در همه آنها می باشد. آموزه ی اساسی رعایت توازن، بنیادی ترین اصل و آموزه ی سراسر این نوشتار می باشد که به تفصیل و بارهای بار به آن باز خواهیم گشت و در هر یک از ابعاد زندگی و زیرشاخه های متعدد آن، آنرا بر یکایک مولفه های ثروت و توفیق آفرینی در زندگی تطبیق خواهیم داد. همین جاست که اساسی ترین تفاوت ما بین “توفیق و موفقیت” زاده می شود. کتاب ها، نوارها، سی دی ها و برنامه های گسترده رادیویی، تلویزیونی و مطبوعاتی هر روز در پی تشویق و تحصیل تکنیک های دستیابی به موفقیت هستند. همه و همه ی این تکنیک ها می توانند مفید، موثر و راهگشا باشند. فقط و اگر فقط به توازن منجر شوند و ما به کمک “کارتهای اعتباری متوازن”[6] و “کارتهای شخصی متوازن”[7] شاخصی از تعالی و سرآمدی ما در تمامی ابعاد و جنبه های زندگی، ارائه دهند. برای همیشه بخاطر بسپاریم، یک انسان متوازن متوسط بسیار متعالی تر از انسانهایِ موفقِ تک بُعدی به قله های رفیع اخلاق، انسانیت و ثروت آفرینی الهی و کسب توامان دنیا و آخرت نزدیک خواهد شد و با کیفیت زندگی عالی تر و در سلامت کامل تری زندگی خواهد کرد و به خود شناسی و خدا شناسی همزمان نائل خواهد شد و ارتباط بهتری با همه انسان ها برقرار خواهد کرد و به هویت الهی خود نزدیک تر خواهد شد و آیینه ی تمام نماتری از حضرت دوست خواهد گردید و هم نواتر با جهان هستی خواهد نواخت و به انسانی شاد و بشاش، با انگیزه ی درون زاد، مصمم و توانمند، با شخصیت و با اعتماد به نفس، پُر از عشق و امید برای زندگی متعالی و پُرحاصل برای خود، دیگر ایرانی ها و همه ی جهانیان تبدیل خواهد شد که توفیق فقط از خدا و عنایت های اوست[8] و ما فقط اراده ی و حرکت روشمند، هدفمند، باورمند و اصلاح دائمی را دنبال می کنیم.

[1] – إِنَّ اللّهَ یُحِبُّ الْمُتَوَکِّلِینَ- سوره آل عمران آیه 159

[2] – یَسْأَلُهُ مَن فِی السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ کُلَّ یَوْمٍ هُوَ فِی شَأْنٍ – سوره الرحمن آیه 29

[3] – وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهْدِیَنَّهُمْ سُبُلَنَا وَإِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنِینَ- سوره عنکبوت آیه 69

[4] – اِنَّ اللَّهَ یُدافِعُ عَنِ الَّذینَ آمَنوا ۗ إِنَّ اللَّهَ لا یُحِبُّ کُلَّ خَوّانٍ کَفورٍ- سوره حج آیه 36

[5]– وَمَن یَتَّقِ اللَّـهَ یَجْعَل لَّهُ مَخْرَ‌جًا(3) وَیَرْ‌زُقْهُ مِنْ حَیْثُ لَا یَحْتَسِبُ – سوره طلاق آیه 3 و 4

[6] -BSC

[7] -BPC

[8] – وَمَا تَوْفِیقِی إِلاَّ بِاللّهِ – سوره هود آیه 88

2 نظرات
  1. […] توکل: ما توکل می­کنیم زیرا خداوند دوستار متوکلین است[۱]. توکلی باورمند و مبتنی بر دو باور مبنایی و زیربنایی؛ […]

  2. طراحی سایت می گوید

    باسلام
    ممنون از پستهای خوبتون.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.