حرفه ای گرایی اخلاقی در صنعت پتروشیمی + پاور پوینت

4 3,113

 با نام و یاد خدای مهربان و مدد رسان

گزارش برگزاری کارگاه آموزشی اخلاق حرفه ای در  صنعت پتروشیمی / ارائه شده در شرکت پتروشیمی کارون

توسط محمد کرمانی کارشناس رسمی نفت و پتروشیمی / دانش آموخته ی دکتری مدیریت منابع انسانی 

                کارگاه اخلاق حرفه ای طبق برنامه قبلی در تاریخ دوشنبه 15/02/1393 در محل دفتر مرکزی پتروشیمی کارون در تهران برگزار و در تاریخ چهارشنبه17/02/1393 به اتمام رسید. این کارگاه آموزشی به صورت پانلهای موازی برخی از مسائل شرکت را مورد واکاوی و همچنین در مورد برخی از مطالعات موردی که در سطح شرکتهای پتروشیمی اتفاق افتاده بود به بحث و تبادل نظر پرداختند. آنچه که در این خصوص از ظواهر امر پیدا بود، این مطلب است که شرکت کنندگان که عمدتاً از افراد با سابقه بالا در این شرکت بوده اند انرژی زیادی برای سرآمد شدن شرکت هزینه میکنند و اشتیاق آنان در این خصوص مثال زدنی می­باشد. این نکته که پرسنل انگیزه بالایی برای تغییر، رشد و تعالی را در خود پرورش داده­اند، نکته حائز اهمیتی می­باشد که می تواند ادامه فعالیتها برای مدیریت ارشد شرکت را تسهیل نماید.

                این کارگاه آموزشی تلاش کرد تا با آموزش برخی از نکاتی که در زندگی روزمره کمتر به آن به توجه می­کنیم یادآوری مجددی از علم اخلاق در بین شرکت کنندگان داشته باشد، و سپس در پانلها به بحث و تبادل نظر در حوزه اخلاق حرفه­ای بپردازد. این پانلها به صورت گروههای تشکیل شد که امکان بحث و تبادل نظر در خصوص مسائل مطرح شده را فراهم می­آورد. تلاش شد با طرح سوالاتی که در این کارگاه صورت می­پذیرد برخی از خروجی­ها و رخ نمونهای شرکت پتروشیمی کارون را واضح تر و شفاف­تر برای مدیریت شرکت احصاء گردد و در وهله بعدی استخراج کدهای حرفه­ای بود که می­تواند به مدیریت در مسیر تعالی کمک شایانی نماید.

                امروزه تلاش بنیادهای کیفیت که ممیزی­های شرکتهای کشورمان را به عهده دارند، از جایگاه ویژه و با اقبال عمومی گسترده­ای روبه رو گردیده است، آنچه که نیاز آن بیش از هر چیز دیگری احساس می­گردد توجه و رعایت به برخی کدینگهای بومی تعریف شده توسط آحاد جامعه صنعتی این مرز و بوم می­باشد. این دوره تلاش کرد که این حس در میان شرکت کنندگان به وجود آید که آنان خود به نوعی ممیزی کنندگان حوزه اخلاق در شرکت خود می­باشند، و جایگاه اخلاق را در میان رفتارهای سازمانی خود باز تعریف نمایند.

                توجه به این نکته که کمبود و عدم رعایت اخلاق حرفه­ای در مشاغل می­تواند آثار و پیامدهای زیان باری را به همراه داشته باشد بر کسی پوشیده نیست، اما عمل و عملیاتی نمودن کدهای اخلاقی در محیط­های حرفه­ای داشتن نگرش حرفه­ای می­باشد. رسالت اساسی شرکتها در این است که روحیه کار حرفه­ای را در میان پرسنل خود به بهترین نحو ممکن برانگیزند. سپس با دادن برخی از آموزشهای خاص به پرسنل آنان را برای ورود به دنیای کسب و کار آماده نمایند. محیط­های صنعتی و تولیدی برای سرآمدی و کارآمدی مستلزم رعایت و توجه بیش از پیش و ویژه­ای به حوزه علوم انسانی و مدیریت می­باشد. چالشی که امروزه عمدتاً شرکتهای تولیدی با آن در حال دست و پنجه نرم کردن می­باشند مسائل این حوزه است. و اعتقاد بر این است که ارائه راهکار و برنامه در این حوزه می­تواند بسیاری از مشکلات و دغدغه­های مدیران را برطرف نماید. حل ریشه­ای و بنیادی مسائل در حوزه مدیریت و علوم انسانی شرکتها می­تواند تضمین کننده ثبات و پویایی آنان در بازارهایی باشند که رقیبان هر آینه مترصد خروج رقبیان خود می­باشند.

                در ادامه با توجه به مباحث مطرح شده در پانلها به معرفی برخی از کدهای اخلاقی مربوط به شرکت پتروشیمی کارون می­پردازیم. که تلاش گردیده است به صورت کاملاً مختصر بیان گردد و راهکارهای عملیاتی نیز پیشنهاد گردد.

1) ایجاد امنیت شغلی: پرسنل بایستی تحت شرایط روانی مثبتی از منظر آینده شغلی برخوردار باشند تا بتوانند به نحو مطلوب و بدون دغدغه به فعالیت خود ادامه دهند.

2) ایجاد دیوار اعتماد ما بین مدیریت و کارکنان: پذیرش کارکنان برای مدیریت و بالعکس زمانی حاصل می­شود که بتوانند به همدیگر اعتماد داشته باشند. به این موضوع اعتقاد داشته باشند که می­توانند با بضاعت موجود بر مشکلات فائق آیند.

3) پرهیز از تصمیمات سلیقه­ای: فرآیند محور نمودن تصمیمات در تمامی سطوح می­تواند عاملی برای جلوگیری از سلیقه­ای رفتار کردن باشد.

4) انتصابات شایسته: با مکانیزم دار نمودن ترفیعات و انتصابات در شرکت روحیه همکاران مضاعف گردیده، و همواره آنان شاهد این می­باشند که لایق ترین همکارانشان زمام امور شرکت را به دست گرفته­اند.

5) استفاده از همکاران خود شرکت در مناصب مدیریتی: رعایت این نکته که پذیرش یک فرد به اصطلاح خودی خیلی راحتر بوده و سازمان کمتر با آن درگیر می­شود از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

6) تقویت روحیه قدرشناسی: در بیان این مطلب ذکر تنها این نکته می­تواند کافی باشد، اگر روحیه قدر شناسی در میان مدیران و پرسنل وجود نداشته باشند به طور اتوماتیک تمامی انسانها به ماشینهای بی روحی تبدیل خواهند شد.

7) جانشین پروری: ایجاد روحیه در میان زیردستان که باوردارند مدیرانشان معلمان آنان هستند می­تواند در تقویت اخلاق حرفه ای بسیار مثمر ثمر باشد.

8) مبارزه با ظواهر تملق و دورویی، تزویر: همکاران بی نهایت از محیطی که پیوسته خود را در حال پایش و پیراستگی می­بیند لذت برده و تلاش می­کنند تا ظواهر و خصلتهای نیک را در خود تقویت نمایند.

9) خواسته­های معقول: پرسنل برای تلقین این احساس به مدیران خود که از جایگاه خود مطلع هستند، بایستی همواره از هوشمندی خاصی برخودار بوده و همواره خواسته­هایی را طلب نمایند که متناسب با تلاشها و رفتارهای سازمانی خود می­باشد.

10) رفع رخ نمونهای تبعیض: انسان هر میزان هم کم باشد از ایجاد تبعیضی که در موردش رخ می­دهد ابراز انزجار می­کند.

11) ایجاد روحیه آموزش و یادگیری: پرسنل زمانی تمایل به یادگیری از خود نشان می­دهند که در سازمانی یادگیرنده فعالیت نمایند و این از مدیران آن سازمان شروع خواهد شد.

12) تعریف معیارهای دقیق شایستگی: زمانی که آحاد سازمان مدار شایستگی را به روشنی می­بینند بروز پدیده­های خارجی به ندرت می­تواند بر شایستگی­های افراد اثرگذار باشد.

13)تقویت کار گروهی: رسیدن به این رشد و باور در سازمان که کارها قائل به فرد نیستند و بایستی به صورت سیستمی و گروهی انجام شود از بروز رفتارهای خودسرانه و مستبدانه جلوگیری می­نماید.

14) برنامه ریزی: مدیران را می­توان برنامه ریزان سازمان به کمک اطلاعاتی که از بدنه کارشناسی سازمان خود دریافت می­کنند، دانست.

15) آشنایی با مباحث مدیریت: مدیر بایستی لااقل با حداقلها در علوم مدیریت آشنا باشد.

                 همه ما می دانیم که برای موفقیت در کار باید حرفه ای باشیم. اما مفهوم حرفه ای گرایی چیست؟ به اعتقاد برخی افراد، حرفه ای گرایی یعنی همان پوشش رسمی در کار یا بهتر انجام دادن وظایف شغلی. برخی دیگر نیز عقیده دارند که حرفه ای گرایی یعنی داشتن مدارک پیشرفته، دریافت گواهی نامه ها و به نمایش گذاشتن آن در دفتر کار. با وجود این که مفهوم حرفه ای گرایی این موارد را شامل می شود، اما جنبه های بیشتری را نیز می توان برای آن در نظر گرفت.

                     به نظر شما حرفه ای گرایی به چه معناست؟ چطور می توان در شغل خود کاملا حرفه ای رفتار کرد. در پاور پوینت   زیر  به بررسی این سوالها و مروری بر مفاهیم حرفه ای گرایی در  صنعت پتروشیمی کشور  پرداخته می شود.

Kermani Ethics.presentation

 

 

4 نظرات
 1. سید محمود هاشمی می گوید

  با سلام و ارادت خدمت برادر بزرگوار جناب دکتر محمد کرمانی
  مطالب دب سایت بسیارعالی ، کاربدی و عملیاتی هستند . قطعا برای تشکیل این وب که حاوی موضوعات متعدد و البته متنوع می باشد ، مطالعات تیمی زیادی انجام شده و زحمات فراوانی صرف گردیده . لذا جا دارد از این تلاش تشکر و قدردانی گردد . با تشکر . هاشمی

 2. همكار می گوید

  سلام خدمت شما برادر بزرگوارم، خوشحالم موضوعات سایت مورد پسند شما قرار گرفته است. با آرزوی توفیق روزافزون شما

 3. فریدون ناصری می گوید

  با سلام خدمت استاد گرامی
  تشکر از مطالب آموزنده جنابعالی ، آیا امکان دارد فایل پاور پونت حرفه ای گرایی در سازمان مربوط به سخنرانی جنابعالی در پتروشیمی مهر را برایم ارسال نمایید . فایل صوتی فوق توسط دوست گرامی ام جناب آقای داستانی دریافت شده است. با تشکر فریدون ناصری پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد

  1. رضا صبوری نژاد می گوید

   با سلام فایل مورد نظر در اسرع وقت برای شما ارسال میشود.
   با سپاس از نظر شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.