هر استان؛ یک ایرانِ کوچک

هر استان؛ یک ایرانِ کوچک / مورد مطالعه خراسان جنوبی

0 1,796

هر استان؛ یک ایرانِ کوچک / مورد مطالعه خراسان جنوبی

 

1. رئیس جمهور محترم انتخاب، تنفیذ و تحلیف شدند. اعضای کابینه خود را به مجلس شورای اسلامی معرفی نمودند. دولت دوازدهم کار رسمی خود را آغاز نمود. ما هم در شماره قبل به تفضیل درباره مبانی حرفه ای گرایی و منشور اخلاقی چهارده گانه این دولت سخن گفتیم.

2. هر استان یک ایالت و هر ایالت یک دولت در مقیاس کوچک است. نمایندگی ولی فقیه، نماینده رهبر معظم و استاندار به مثابه رئیس استان می باشد و نماینده تام الاختیار قوه مجریه در قلمرو سرزمینی خویش است.

3. مطابق بیان شفاف قانون اساسی رئیس جمهور باید ایرانی الاصل باشد. آیا به نظر شما لازم نیست که  استاندار هم یک استانی الاصل باشد؟ یا حداقل پیش از استانداری یک دهه در آن استان زندگی کرده باشد و قلمرو جغرافیایی حاکمیتی خویش را از روی نقشه بشناسد؟

4. آیا می توان یک استان نوپای با عمر چهارده ساله را به مجموعه ای از استاندارانی تماما غیر متولد در این استان تازه تاسیس سپرد؟ در حالیکه عمر خدمتی آنها به ندرت از دو سال گذشته است.

5. اساسا به نظر شما شاخص توفیق یا علامت عدم موفقیت یک استاندار در چیست؟ اگر پیشرفت ملی در شاخص های دهگانه منطبق بر سرفصل های برنامه های پنج ساله کشور، معیار سنجش موفقیت یا ناکامی یک رئیس جمهور در مقیاس ملی می باشد. آیا نمی توان و نمی بایست همین ها را در مقیاس ایران کوچک در هر استان نیز شاخص پیشرفت آن استان در زمینه آموزش، بهداشت، عمران، فرهنگ، گردشگری، توسعه زیر ساخت ها، میزان صادرات، توسعه صنعتی بویژه صنایع خُرد و متوسط، فقر زدایی و خلق ثروت دانش بنیان را دانست؟

6. مسئولیت پذیری یعنی نتیجه گرایی، یعنی اولویت بندی، یعنی با شاخص های کمی و عددی نشان دهی که در دوران هر یک از این استانداران چه میزان ثروت در استان خلق شده است. به چه میزان توانایی مدیریت هیجانات وجود داشته است؟ آیا در هر یک از این دوره های دو ساله، به بیست درصد حرف هایی که زده ایم عمل شده است؟

7. آیا استان های کم جمعیت و کم برخوردار نظیر خراسان جنوبی که تنها یک درصد جمعیت کشور را در خود جای داده، شایسته آن است که نگاه آزمایشگاه و پرورشگاه مدیریت به آن باشد؟ در نزدیک یکصد و پنجاه پُست و موقعیت استانی و مدیر کلی افراد بیایند، کارورزی کنند در مقیاس ملی شناخته شوند و به استان های برخوردار مهارجرت نمایند؟ یا اینکه سالهای پایان خدمت و حتی گاهی پسا بازنشستگی خود را در مناصب ارشد استان شاغل باشند؟

8. آیا استانی که همزمان بیش از ده مرکز دانشگاهی مستقل و نزدیک به یکصدهزار نیروی فرهنگی، علمی دانشگاهی و آموزش و پرورشی دارد. چندین هزار هیات علمی در دانشگاه های ایران و جهان داشته و مرکز پرورش مغز افزار در شرق کشور محسوب می شود. حداقل شش پدر علم در رشته های آموزش و پرورش، علوم ارتباطات، جغرافیا، سم شناسی، علوم مهندسی شیمی و پزشکی را به ایران اسلامی هدیه داده است، شایسته چنین برخورد نا مهربانانه و غیر حرفه ای می باشد؟

9. مرزهای شرق کم از مرزهای غرب ایران ندارد. اگر در غرب کشور در معرض تهدید بالفعل داعش هستیم، شرق ایران هم بیش از دو دهه است که آبستن طالبان و طالبانیسم است. شیب تند مهاجرت، تخلیه جمعیت روستایی مرزنشین بزرگترین سد طبیعی حفاظتی در برابر آسیب پذیری مرزهای مجاور کشورهای بحران زده شرق ایران و گروههای سلفی جنوب شرق ایران، در حال تهدید جدی است. اگر امروز آن را در نیابیم و با هم کوششی و انضباط عمل گرایانه ای، با تفکر سیستمی و هوشمند، با انتخاب قوی ترین استاندار و با عمیق ترین سرمایه شناختی از وضعیت جغرافیا، اقلیم، جمعیت شناسی، مزیت های رقابتی و مزیت های نسبی و آشنایی به مباحث راهبردی در فرآیند نونوارسازی منطقه ای، سعی در احیای دوباره این خطه از ایران اسلامی و کاستن از فاصله ی بین شمال و جنوب در ادبیات پیشرفت ملی و به طور خاص کاستن از شکاف عمیق میزان توسعه یافتگی و پیشرفت استان های برخوردار زاگرسی در غرب ایران و استان های کویری در شرق کشور اقدامی عاجل انجام ندهیم، فردا بسیار دیر خواهد بود. شرق ایران تشنه ی آب و آهن برای آبادانی و پیشرفت است.

10. از یاد نبریم پیشرفت متوازن ملی در گرو پیشرفت یکایک همه ی ما با همدیگر است. پیشرفت ملی مستلزم پیشرفت متوازن شرق و غرب ایران اسلامی و پیشرفت متوازن شمال و جنوب جغرافیایی و شمال و جنوب اجتماعی این کشور است. بیاییم برای یکبار هم که شده قوی ترین مردان با عمیق ترین سرمایه ی شناختی، با بیشترین توانایی عملی، با بیشترین دانش تخصصی، با بهترین تجربه تحلیلی، با موثرترین ارتباطات اجتماعی و با بالاترین شایستگی های حرفه ای را به کار بگماریم. بیاییم دوباره با هم ایران اسلامی را و دوباره با هم خراسان جنوبی را از نو بهتر، توسعه یافته تر، پیشرفته تر و متوازن تر بسازیم. ان شاالله و المنه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.