گزارش مختصری از کارگاه تخصصی آموزشی تدوین “گزارش عملکرد پایدار” (GRI) در حوزه ی “مسئولیت اجتماعی بنگاه” (CSR)

0 976

این کارگاه تخصصی در 30 دی ماه به همت دبیرخانه مسئولیت اجتماعی شرکت ملی صنایع پتروشیمی و
 با حضور قریب 80 نفر از مشاوران و کارشناسان مسئولیت اجتماعی صنعت پتروشیمی و 20 نفر مهمان ویژه از فرهیختگان صنعتی و­ دانشگاهی برگزارشد. سخنرانان این حوزه نقش مهم مسئولیت اجتماعی سازمانها و
چالش های موجود را تببین نموده و به صورت تخصصی شیوه صحیح تدوین گزارش عملکرد پایدار ارائه و آموزش داده شد.

مسئولیت اجتماعی نشانه ای از تعهد شرکت نسبت به پایداری و توسعه جامعه

(ارائه شده توسط سرکار خانم دکتر نسرین جزنی عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی)

مسئولیت اجتماعی را با عملکرد مالی شرکت بایستی مقایسه کرد و مسئولیت اجتماعی شرکت نشانه ای از نگرانی و تعهد شرکت نسبت به پایداری و توسعه جامعه است و شرکت­ها باید ارزش آفرین باشند. اجزای تشکیل دهنده مسئولیت اجتماعی شرکت برای کسب و کار و جامعه شامل کمک به توسعه اقتصادی پایدار، ایجاد تغییرات اجتماعی مطلوب و بهبود محیط اجتماعی است. برای اندازه گیری مسئولیت های اجتماعی ابزار مالی مهمترین ابزار سنجش است که در این سنجش سه نتیجه حاصل می شود بدین معنا که اگر نتایج مثبت باشد یعنی نتایج مالی بیشتر از هزینه است، در صورت عدم وجود رابطه یعنی اجرا یا عدم اجرای CSR فشار مالی به سیستم وارد نمی شود و در مرحله منفی بودن رابطه یعنی هر گامی در این حوزه هزینه های غیر ضروری است.

مسئولیت اجتماعی در راستای خلق ارزش، کارایی، وفاداری و مزیت رقابتی

(ارائه شده توسط آقای دکتر آراسب احمدیان مدرس دانشگاه و مدیر عامل موسسه خیریه محک)

مسئولیت اجتماعی شرکت را با رویکرد توسعه سرمایه های انسانی و نگاه استراتژیک و خلق ارزش مورد بررسی قرار گرفت. مسئولیت پذیری اجتماعی از منظر مشتری موجب خلق ارزش برای مشتری و تولید برندینگ درون سازمانی و افزایش وفاداری مشتری و در نهایت مزیت رقابتی می شود. مسئولیت پذیری از منظر کارکنان موجب تصویر ذهنی مثبت در کارکنان و افزایش ارزش برند و افزایش کارآیی و در نهایت مزیت رقابتی است.

مسئولیت اجتماعی موجب افزایش معنای زندگی

( ارائه شده توسط آقای دکتر محمدعلی گودرزی مشاور اسبق مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در حوزه مسئولیت اجتماعی)

مسئولیت اجتماعی موجب افزایش معنای زندگی می­شود و ما می توانیم نگرش خود را تغییر دهیم و در مواجه با مشکلات بصورت شجاعانه طرز تلقی و برخورد خود با موقعیت را بر شرایط تحمیل کنیم زیرا فرصت ما برای فعالیت زیستی محدود است.

اهمیت ارائه گزارش پایداری شرکت ها

( ارائه شده توسط آقای محمد کرمانی)

در خصوص نقش مسئولیت اجتماعی سازمان­ها مطرح گردید که: مسئولیت اجتماعی بنگاه­های اقتصادی در سطوح مختلفی طبقه بندی می شود که در نگاه غیر تخصصی در سطح کارهای خیرخواهانه قرار می گیرد در حالیکه مسئولیت اجتماعی در سطوحی مافوق اعمال خیریه و موارد قانونی یعنی سطح اخلاق حرفه ای قرار می گیرد. ابعاد مسئولیت اجتماعی بر اساس نتایج صنعت پتروشیمی و مسئله صنعت نفت در سه مقوله دسته بندی می شود، بُعد اول آن زیست محیطی و ارزیابی عملکرد بر اساس اثرات بر آب، هوا و خاک است که باید “شدت مصرف انرژی” کاهش یابد. بُعد دیگر جوامع محلی است که با احداث واحدهای هکتاری پتروشیمی و صنعتی تا شعاع چند ده کیلومتر زیست مردم بر عهده صاحبان صنایع است و در نهایت بُعد کارکنان و تامین رضایت شغلی است که با خصوصی سازی این وظیفه بر عهده هلدینگ های پتروشیمی و بخش خصوصی قرار گرفته است.

تلاش های روشمندی در صنعت پتروشیمی صورت گرفته که منجر به خلق ارزش مشترک بین سوددهی شرکت و ایجاد ارزش افزوده برای کارکنان شده است .در این کارگاه با استفاده از ابزارهای عملیاتی و کارهای میدانی در قالب گروه­های 5 نفره شیوه صحیح تدوین گزارش عملکرد پایدار به مشاوران مسئولیت اجتماعی مدیران عامل صنعت پتروشیمی آموزش داده می شود. همچنین دبیرخانه مسئولیت اجتماعی شرکت ملی صنایع پتروشیمی پیشنهاد داده است که در گزارش مجامع صنعت پتروشیمی در تیرماه سال آینده شرکت ها بصورت داوطلبانه یک گزارش مسئولیت اجتماعی نیز ارائه کنند که در صورت تایید این پیشنهاد به شرکت­ها ابلاغ خواهد شد.

تاکید بر رفع چالش­های موجود در مسیر اجرای مسئولیت اجتماعی

(ارائه شده توسط آقای فضلی کارشناس دفتر مشاور اجتماعی وزیر نفت)

برخی از چالش­های اساسی شامل انفعال در عمل بهCSR ، توسعه ای ندیدن موضوعاتCSR، گزارش نشدن اقداماتCSR، پراکنده بودن اقدامات، کمبود قوانین مرتبط در مقوله CSR است که به عنوان هزینه ای بر دوش شرکت یا سازمان است. این در حالی است که که 74 درصد از 250 شرکت بزرگ دنیا در سال 2018 گزارش دهی پایدار را انجام می دهند.

کارگاه تخصصی آموزشی تدوین گزارش عملکرد پایدار(GRI)

(ارائه شده توسط سرکار خانم طاهره خارستانی)

در این بخش از برنامه مباحثی در خصوص شیوه گزارش دهی فعالیت­های مسئولیت اجتماعی که تحت عنوان گزارش(GRI) تدوین می­گردد. توجه و علاقه نسبت به گزارش­دهی پایداری از اهداف صرفا مرتبط با
سرمایه گذاری فراتر رفته و جامعه جهانی به عنوان یک ابزار داوطلبانه به آن پرداخت است. در سال 1997، سازمان Global Reporting Initiative  تحت حمایت برنامه زیست محیطی سازمان ملل (UNEP) و با همکاری ائتلاف اقتصادهای زیست محیطی مسئولانه (CERES) و موسسه تلوس تاسیس شد تا چارچوب گزارش­دهی را برای هدایت و راهنمایی سازمان­ها در برنامه­ها و تلاش­های مرتبط با پایداری سازمانی ارائه نماید. پس از مدتی GRI به عنوان یک سازمان مستقل در همکاری نزدیک با UNEP و UNGC به فعالیت خود ادامه داد. چشم انداز اصلی این اقدام خلق آینده ای که در آن پایداری در بطن فرآیند تصمیم گیری هر سازمانی جای گرفته باشد، است. ماموریت آن نیز بکارگیری استاندارهای پایداری و شبکه ذینفعان ما، برای توانمندسازی تصمیم گیرندگان (در هر جایی که هستند) جهت اجرای اقداماتی در راستای اقتصاد و جهانی پایدارتر. همچنین در این کارگاه با استفاده از ابزارهای عملیاتی و کارهای میدانی در قالب گروه های مختلف، آموزش  شیوه صحیح تدوین گزارش عملکرد پایدار به صورت تخصصی به مشاوران مسئولیت اجتماعی ارائه شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.